תהליך לקיחת משכנתא

רוצים לקחת משכנתא? לא יודעים מאיפה להתחיל? לקבל משכנתא מהבנק, זה לא דבר של מה בכך. מדובר בתהליך מורכב וארוך. לפני שאתם ניגשים אליו כדאי ורצוי שתדעו היטב מה מחכה לכם ואיזה שלבים אתם צריכים לעבור. לנוחיותכם, כאן ריכזנו בשבילכם את השלבים בתהליך לקיחת המשכנתא, בהצלחה!

תהליך לקיחת משכנתא

בדיקת נתוני לקוח

בנתוני הלקוח נבדקים:

  • ת"ז עם ספח פתוח – הבנק בודק שהיסטוריית האשראי שלכם תקינה, ושלא היו לכם בעיות בעבר  כגון: חריגות, החזרות של צ'קים והוראות קבע, עיקולים, פיגורים, תיקים בהוצאה לפועל וכו'. 

  • עו"ש 3 חודשים אחרונים – הבנק בודק את ההתנהלות הכלכלית שלכם. הוא רוצה לראות שאתם עומדים בהתחייבויות שלכם.

  • 3 תלושי שכר אחרונים – על מנת לקחת משכנתא, אתם צריכים לעמוד ביחס החזר מסוים. הבנק רוצה לוודא שרמת ההכנסה שלכם מספיקה כדי לעמוד בהתחייבות למשכנתא בנוסף להוצאות השוטפות שלכם.

אישור עקרוני

לאחר שהבנק בודק את הנתונים שלכם, הוא מחליט האם הוא רוצה לתת לכם את המשכנתא או לא. אם הוא מחליט שכן, אתם תקבלו אישור עקרוני. 

הכוונה היא שבעיקרון הבנק מוכן להלוות לכם את הכסף, אך יש לו מספר תנאים.

נתוני נכס

הבנק יבקש מכם להביא את נסח הטאבו של הנכס אותו אתם רוכשים. נסח הטאבו הוא תעודת זהות של הנכס. הבנק רוצה לבדוק את תקינותו המשפטית של הנכס: מי רשום כבעלים, האם הנכס הרשום תואם את הנכס שראיתם בפועל, האם יש חריגות בניה, האם יש הערות אזהרה עבור רוכשים אחרים ועוד.

אישור לפתיחת תיק חתימת חוזה

בשלב זה, הבנק כבר יודע מי אתם ומי הנכס, והוא נותן לכם אור ירוק להמשיך בעסקה. זה הזמן לחתום על החוזה. חשוב לדעת! לא חותמים על עסקה לפני שמקבלים אישור עקרוני מהבנק, גם עבורכם וגם עבור הנכס.

בניית תמהיל משכנתא ותוכנית כלכלית

רצוי מאוד לבוא לבנק עם תמהיל רצוי. אני מאוד ממליצה להיעזר בשירותיו של יועץ משכנתאות שיעזור לכם להתאים את המשכנתא לצרכים הנוכחיים והעתידיים שלכם. 

זה גם הזמן לעשות משא ומתן עם הבנקים. קחו את התמהיל שבניתם ועברו בין הבנקים. בדקו מי נותן לכם את הריבית הנמוכה ביותר וחתמו אצלו.

חתימות של תיק המשכנתא

אחרי שעשיתם את סקר השוק שלכם והחלטתם איפה אתם לוקחים את המשכנתא, הגיע הזמן לחתום על כל הניירת. 

מסירת בטחונות לביצוע

אחרי שתחתמו על הכול, הבנק יבקש מכם בטחונות. למשל: שעבוד הנכס לטובתו, לעשות ביטוח למבנה, ביטוח חיים עבורכם ועוד.

החזרת בטחונות לבנק

אחרי שתבצעו את רשימת הביטחונות שהבנק יבקש מכם, תחזירו לו את כל האסמכתאות שהכול אכן בוצע באופן תקין.

בקרה וביצוע

הבנק בודק ומאשר שהביטחונות שהעמדתם לרשותו אכן קבילים ותקינים. במידה ולא, תידרשו לתקן אותם. במידה וכן, התיק עובר לביצוע והכסף מועבר למוכר.