רוצים לשעבד דירה ולגייס הון עצמי לנכס נוסף? נצלו את האפשרות

הבנקים לא רוצים להרגיש שעושים עליהם "שמיניות ועסקאות". כלומר, אם יש לכם הון עצמי, בכבוד, תשקיעו בדירה ותקנו עוד עשר דירות. אבל, אם אין לכם הון עצמי, אל תעשו עליו עסקאות. אם אתם משפרי דיור אתם צריכים לדעת שהזכויות שלכם לא אמורות להיפגע בגלל זה. כי משפרי דיור נמצאים קטגוריה שונה לגמרי. 

מה פרסם בנק ישראל?

ההוראה של בנק ישראל היתה ברורה, בקרוב כבר לא יהיה ניתן לשעבד דירה קיימת לצורך גיוס הון עצמי לרכישת דירה נוספת. הבנקים עד היום נתנו את השירות הזה ללווים שלהם. הם נתנו להם הלוואה זולה כדי שיהיה להם הון עצמי תמורת שיעבוד נכס אחר. הלוואה זו ניתנה בדרך כלל ללווים בריביות ממש אטרקטיביות. ובנוסף לכך אישרו להם משכנתא אחר כך. מה 1/10/2021, הבנקים כבר לא יוכלו לעשות את זה ללקוחות שלהם. 

מה הבעיה שהבנקים ימשיכו לעשות את זה?

הבעיה היא העקיפה של הבנקים את כללי בנק ישראל. בנק ישראל מטרתו לשמור על האיזון הפיננסי במדינה הזו. מבחינת בנק ישראל כלל הברזל שישמור על האיזון בתחום הדיור, זה שאין לתת משכנתא שעוברת את ה-75% מימון בנקאי. כלומר, אם הנכס שווה מיליון הבנק לא יכול לתת הלוואה של מיליון אלא הלווה צריך לשלם מעצמו 250 אלף שקלים ורק אחרי שהלווה ייתן את חלקו בדירה יוכל הבנק להשלים את את חלקו ולשחרר את המשכנתא. 

כאשר הבנקים היו נותנים הלוואות לאנשים כדי להשלים להון עצמי, הם הפרו את ההוראה הברורה של בנק ישראל ונתנו בעצם יותר ממה שמותר להם לתת. למרות שהם עשו את זה בעקיפין, הם עשו את זה. עכשיו בנק ישראל הולך לעשות לזה סוף על ידי כניסת החוק החדש לתוקף. 

בטיוטת החוק, נרשם הדבר באופן חד משמעי ולא ניתן לערעורים. אבל לאחרונה פרסם החוק כי למשפרי דיור תוכל להינתן הלוואה עד שימכרו את הבית שלהם. אבל בגלל שבעתיד הקרוב אמור להשתחרר סכום הכסף של ההלוואה על ידי מכירת הדירה וקבלת הסכום מהרוכשים, הם יכולים לקחת הלוואה לצורך הון עצמי, רק במסלול של הלוואת בלון. הלוואת בלון זו הלוואה שלוקחים אותה ולא מחזירים את הכסף מדי חודש אלא מחזירים אותה בבת אחת בתאריך שנקוב מראש. 

במקרה שלנו זה מחייב אנשים למכור את הבית שלהם ובכך בנק ישראל מבטיח לעצמו שכל האנשים שלקחו את ההלוואה הזו לצורך שיפור דיור הם אכן משפרי דיור ולא משקיעים שמנסים להפיל את הבנק במטרות האישיות שלהם. 

משפרי דיור ניזוקו למרות שהוציאו אותם מהכלל

למרות שמשפרי דיור יוכלו לקנות למרות שעוד לא הצליחו למכור את הבית הקודם שלהם, הם ניזוקו. ולמה? כי אם עד היום הם יכלו לקחת את ההלוואה הזו כמו הלוואת משכנתא עם תנאי משכנתא, הרי שהיום זה לא כך. היום הם יכולים לקחת את ההלוואה הזו רק בהלוואת בלון. חשוב שתדעו כי הלוואת בלון זו הלוואה יקרה מאוד. ולכן, אמרנו למעלה, שגם משפרי דיור נפגעו מהתקנה החדשה שעומדת להיכנס לחוק. 

בשורה התחתונה - בנק ישראל מנסה להוריד מחירים

במדינת ישראל מנסים לעשות הכל כדי להוריד את מחירי הדירות. איך עולים מחירים? כשיש הרבה אנשים שרוצים לקנות דירות, ולמוכרים יש יתרון של ביקוש, הם מעלים את המחירים. על ידי כך שמשקיעים צעירים בלי יכולת בסיסית, לא יוכלו לחפש במרץ לקנות עוד ועוד דירות, ירד הביקוש לדירות באופן חד ומחירי הדיור ההזויים של ארצינו הקטנה יתמתנו מעט. זאת המטרה שעומדת מול בנק ישראל בצעד זה של הגבלת לקיחת הלוואה לטובת הון עצמי. כדי לאזן מחירים הם מוכנים לעשות הכל. לנו לא נותר אלא להתפלל שבאמת המחירים ירדו כבתוכנית… בינתיים זה לא נראה כך.

צריכים עזרה להגיע למשכנתא? 

פנו למומחים שלנו. המומחים של אשדוד נמצאים אצלינו. אנו ממליצים לכם להכיר את חברת המפתח למשכנתאות אשדוד. זה לא משנה איזה נתונים יש להם, טובים יותר או טובים פחות. משכנתא תהיה לכם פה. 

הקליקו כאן לתזמון הפגישה שלכם.