הריביות הזולות והתנאים הטובים של בנק ישראל רק מחריפים את מחירי הדיור

אם הייתם היחידים שרוצים להוציא משכנתא לצורך רכישת דירה, אין כמו לדעת שיש לכם הטבות מבנק ישראל. אבל כאשר מסתכלים על המצב של שוק המשכנתאות במקרו, המצב הזה פשוט לא נורמלי. ככל שבנק ישראל נותן הטבות במשכנתא, זה גורם לעוד אנשים לצאת לחיים ולהפיל את עצמם למשכנתא איומה בגלל שהריביות זולות. 

 

אין מה לבוא בטענה לבנק ישראל כי אם בכל העולם הריביות הן זולות, למה שבנק ישראל יעלה פתאום את הריבית בלי שום סיבה הגיונית? בסך הכל ריבית זולה בשוק משתלמת ללוקחי הלוואות.

מה היקף המשכנתאות הנלקחות במדינת ישראל? 

השנה הזו עוד לא נגמרה אבל רק בשנה הזו, מתחילת השנה, לקח הציבור 63.2 מיליארד ש"ח של משכנתאות חדשות. סכום אגדי זה כמובן הוא בנוסף על המשכנתאות הקיימות של אזרחי ישראל. רק הממוצע למשכנתא אחת הוא כמעט מיליון שקלים. מי חלם לפני כמה שנים שיום יבוא ומחירי הדירות הקטנות והמוזנחות לא יהיה פחות ממיליון מאה ש"ח? (באזורים מרכזיים כמובן). 

אם חשבנו שתוכנית מחיר למשתכן גורמת לבעלי תעודת זכאות להוריד את מחיר המשכנתא שהם לוקחים על עצמם, הרי שהתבדינו. מי שזוכה בתוכנית מחיר למשתכן בדירה גדולה מאוד ובמקום 2 מיליון הוא יכול לשלם עליה רק מיליון חמש מאות, זה נשמע כמו מציאה. אבל האמת היא שמדובר בקריעה בשביל זוג צעיר. אז נכון, שמענו על זוגות שוויתרו על רכישת דירה בפרויקט של מחיר למשתכן בגלל סיבה זו. אבל לא כולם היו חכמים להבין שהזכיה הזו היא רק לרעתם ויש רבים וטובים שכן החליטו לקחת על עצמם משכנתא + הלוואות כדי להגיע לדירה המדהימה הזו. 

גם בהיקף המשכנתאות של משקיעים יש עלייה כל העת

בתחום ההשקעות במדינת ישראל יש התקדמות ללא הרף. בכל שנה שעוברת יש עליה של לפחות עשרה אחוזים בכמות המשכנתאות הנלקחות על ידי משקיעים במדינת ישראל. עם כל שנה שעוברת אנחנו מתרחקים מהמצב השפוי והולכים לכיוון מצב הזוי של משכנתאות גבוהות הנלקחות מדי שנה.

מה המדינה יכולה לעשות כדי להגדיל את היצע הדירות?

יש מלא דברים שאפשר לעשות. בינתיים, כדי לאזן את מחירי הדיור. הדבר הראשון והישיר שאפשר לעשות כדי להגדיל את ההיצע זה פשוט להגדיל את ההיצע. כלומר, לבנות כמה שיותר יחידות דיור כך שיהיו כמויות של דירות חדשות למכירה. איך עושים את זה? מפשירים קרקעות לבנייה, מקצרים זמני אישורי בניה, ועוד כל מיני דוגמאות על זו הדרך.

 

דבר נוסף בתחום שאינו ישיר לתחום הנדל"ן זה הורדת המיסים המוטלים על המשקיעים בשוק ההון. כל התחלת הקטסטרופה הזו נהייתה אחרי שהמס על שוק ההון התייקר מאוד ואנשים שחיפשו תחומי השקעה אחרים. הם נמנעו מלהשקיע בתחום ההון מאחר ואין להם שום עניין לשלם מיסים כל כך גבוהים בעוד שהם יכולים להשקיע בתחום הנדל"ן ולשלם שמינית מהמיסים המוטלים על שוק ההון. הרגע שהמיסים על שוק ההון יפחתו, המעמסה של המשקיעים על שוק הנדל"ן תפתח ותגרום לפחות רכישות וליותר דירות שעומדות בלי שיש עליהם קופצים. 

מצד אחד המדינה רוצה להוציא את המשקיעים מהתמונה ולכן היא כל הזמן פועלת כדי להגביל דווקא את המשקיעים בתחום הנדל"ן, מצד שני היא לא חושבת לפעול בעוד כמה תחומים כמו הורדת מס ההון. 

אל תשמרו את הלבטים שלכם לעצמכם!

יש מומחים בתחום שיכולים לעזור לכם להגיע להחלטה נכונה תוך זמן קצר בלי הרבה התלבטויות. אין סיבה שתכריחו את עצמכם להחליט בתחום בו אתם לא מתמקצעים ולא חזקים. אנחנו שמחים לבשר לכם כי המומחים שלנו עושים את ההחלטות האלה יחד עם הלקוחות שלנו יום אחר יום. בואו לקבל מהניסיון שלנו. 

אני רוצה להיפגש עם המומחים של חברת המפתח למשכנתאות אשדוד.